نقشه‌ی تراکم پوشش ابر در ایران - پیش‌بینی آب و هوا در کشاورزی

پیش‌بینی آب و هوا در کشاورزی – نقش و تأثیرات آن

با توجه به گرم شدن زمین، تغیرات آب و هوایی و تاثیر مخرب آن بر روی محصولات غذایی نباید از اهمیت پیش‌بینی آب و هوا چشم‌پوشی کرد. بنابراین، چه مشکل کاهش بی‌رویه محصولات باشد، چه هر یک از مسائل متعدد دیگری که کشاورزان زمین‌های زراعی تجربه می‌کنند، در زمانی که بتوانید آب و هوا را به صورت دقیق پیش‌بینی کنید، مزیت بی‌مانندی در برابر عناصر و نیرو‌های مخالف طبیعت دارید.
فهرست مطالب این مقاله

علاوه بر این، بر‌اساس گزارش یک انتشارات مربوط به موسسه منابع جهانی ممکن است بهره‌وری کشاورزی جهانی تا سال 2050 تا ۱۷ درصد کاهش یابد؛ زیرا تعداد زیادی از زمین‌های کشاورزی به دلیل اتش‌سوزی‌ها، طوفان‌ها، گردباد‌ها و سیل‌های دائمی ویران شده‌اند و خاک آن‌ها از مواد مغزی برای کشاورزی پایدار تهی شده است.

در نتیجه، کشاورزی مدرن از طریق پیشرفت سریع فناوری، فضایی برای توانمندسازی کشاورزان امروزی، با مهارت‌ها و دانش‌ فنی لازم، ایجاد می‌کند تا با پیش‌بینی آب و هوا، سرنوشت مزرعه خود را تغییر دهند. مزایای پیش‌بینی آب و هوا وابسته به داشتن هوش برتر یا توانایی دور زدن موانعی همچمون شرایط نامطلوب آب و هوایی است.
بنابراین، چه مشکل پژمرده شدن بی‌رویه محصولات باشد، چه هر یک از مسائل متعدد دیگری که کشاورزان دارای زمین‌های زراعی کوچک تجربه می‌کنند، در زمانی که بتوانید آب و هوا را به صورت دقیق پیش‌بینی کنید، مزیت بی‌مانندی در برابر عناصر و نیرو‌های مخالف طبیعت دارید.

نقش داده‌های آب و هوایی در کشاورزی دقیق چیست؟

پیش‌بینی آب و هوا در کشاورزی به پیش‌بینی وضعیت جوی یک مکان در یک زمان معین برای اطمینان از مناسب بودن یا نامناسب بودن آن برای انجام فعالیت‌های کشاورزی اشاره دارد. کشاورزی مدرن از رابطه بین شرایط جوی پایدار مانند بارندگی، آفتاب، دما، رطوبت، هوا و زمین‌های بارور استفاده می‌کند.

بنابراین، به عنوان یک کشاورز، توانایی شما در پیش‌بینی آب و هوا با توسعه مهارات‌های علمی پیش‌بینی آب و هوا، به سهولت در تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد شیوه‌های حفاظت از مزرعه‌تان می‌افزاید و شما را در زمینه مراقبت از محصولات زراعی یا در بخش دامداری، به یک کشاورز موفق تبدیل می‌کند.

نمایی از نقشه‌ی پیش‌بینی تراکم پوشش ابر در ایران بین روزهای ۲۹ بهمن تا ۱ اسفند ۱۴۰۱
نمایی از نقشه‌ی پیش‌بینی تراکم پوشش ابر در ایران بین روزهای ۲۹ بهمن تا ۱ اسفند ۱۴۰۱ - نقشه‌ی تراکم پوشش ابر، یکی از نقشه‌های پراهمیت پیش‌بینی آب و هوا محسوب می‌شود.
به عنوان مثال، پیش‌بینی آب و هوا این امکان را فراهم می‌سازد تا عملیات زراعی خود مانند کاشت، آبیاری، استفاده از کود، هرس/ وجین‌کردن، برداشت یا جفت‌گیری دام‌ها را به درستی برنامه‌ریزی کنید؛ زیرا زراعت و کشاورزی به طورکلی به فصل‌ و آب و هوا بستگی دارد.
یکی از مزایای پیش‌بینی آب و هوا، عملکرد پیشگیرانه آن است که کشاورزان را قادر می‌سازد تا از تغییرات آب و هوایی یک منطقه قبل از وقوع آن آگاهی داشته باشند!

در گذشته، کشاورزان برای پیش‌بینی آب و هوا به شهود، تجربه گذشته، قدرت مشاهده و ادراک خود وابسته بودند که در نتیجه این پیش‌بینی‌های ضعیف، ضررهای قابل توجهی را متحمل شدند. عدم دقت این روش‌ها به علت تغییرات مکرر و غیرقابل پیش‌بینی آب و هوا بیشتر شده‌ است. نمونه‌هایی از این تغییرات شرایط آب و هوایی شدید طوفان، سیل و خشکسالی‌هایی است که بین سال‌های 2010 تا 2020 در جنوب صحرای آفریقا مشاهده شد.

با این حال، فناوری جدید از طریق توسعه مکانیسم‌های ساده بیش‌بینی آب و هوا، به کشاورزان امکان دریافت اخرین تغییرات آب و هوایی را از طریق تلفن‌های هوشمند می‌دهد و به عملکرد کشاورزان ظرافت می‌بخشد.
نمایی از نقشه‌ی پیش‌بینی دمای سطحی در ایران بین روزهای ۲۹ بهمن تا ۱ اسفند ۱۴۰۱
نمایی از نقشه‌ی پیش‌بینی دمای سطحی ایران بین روزهای ۲۹ بهمن تا ۱ اسفند ۱۴۰۱ - نقشه‌ی دمای سطحی، یکی از نقشه‌های پراهمیت پیش‌بینی آب و هوا محسوب می‌شود.
نمایی از نقشه‌ی پیش‌بینی جهت و سرعت باد در ایران بین روزهای ۲۹ بهمن تا ۱ اسفند ۱۴۰۱
نمایی از نقشه‌ی پیش‌بینی جهت و سرعت باد در ایران بین روزهای ۲۹ بهمن تا ۱ اسفند ۱۴۰۱ - نقشه‌ی جهت و سرعت باد، یکی از نقشه‌های پراهمیت پیش‌بینی آب و هوا محسوب می‌شود.

اهمیت و تأثیر پایش آب و هوا در مدیریت کشاورزی

مزیت اصلی پیش‌بینی وضعیت آب و هوای یک مکان در زمان معین، اتخاذ تصمیات مناسب است. اطلاع داشتن از آب و هوا به شما کمک می‌کند تا تصمیماتی بگیرید که هزینه‌ها را به حداقل رسانده و بازده و سود کشاورزی را به حداکثر برسانید. به این ترتیب، شما به عنوان یک کشاورز می‌توانید آسیب‌پذیری خود را در برابر اثرات شدید محیطی کاهش دهید.

به طور مشابه، درک اهمیت پیش‌بینی آب و هوا بر تولیدات کشاورزی از طریق تأثیرگذاری بر رشد، توسعه و عملکرد محصول، جلوگیری از بروز آفات و بیماری‌ها، ایجاد تناسب بین آب، مواد مغزی، کود و… ضروری است. 
از طرف دیگر، ناتوانی کشاورز در پیش‌بینی آب و هوا ضمن تحمیل آسیب‌های فیزیکی، فرسایشی و… عملکرد گیاهان و حیوانات را از ثبات خارج می‌سازد.

شاخص سنجش از راه دور، داشبور و تقویم باغبانی
جریب، سامانه هوشمند مدیریت کشاورزی
نرم‌افزار جریب، با تکیه بر GIS، امکان ثبت و مدیریت انواع مشاهدات و فعالیت‌های باغداری را برای کارشناسان و کشاورزان فراهم کرده است. با جریب، کنترل باغ در دستان شماست!

انواع پیش‌بینی آب و هوا

به عنوان یک کشاورز، دانستن انواع مختلف پیش‌بینی آب و هوا به شما این امکان را می‌دهد تا به طور یکپارچه از ابزار‌هایی که برای تجزیه و تحلیل پارامتر‌های هواشناسی کشاورزی در مورد تخمین بارش جوی، دما و داده‌های تاریخی برای برنامه‌ریزی صحیح عملیات مزرعه، کاشت، سمپاشی یا برداشت در اختیار دارید استفاده کنید.
در ادامه انواع پیش‌بینی آب و هوا هنگام رسیدگی به امور کشاورزی آورده شده‌ است.

پیش‌بینی در لحظه

پیش‌بینی لحظه‌ای، تغییرات آب و هوایی را تا سه ساعت آینده توصیف می‌کند و مجموعه‌ای کامل از متغیر‌های پیچیده مانند رطوبت نسبی، دما، سرعت و جهت باد، تابش خورشیدی، نوع و مقدار بارندگی ارئه می‌دهد. اهمیت پیش‌بینی آب و هوا به صورت لحظه‌ای، تخمین آنی متغیرهای جوی است.

پیش‌بینی کوتاه مدت آب و هوا

این پیش‌بینی اعتباری یک تا دو روزه دارد که بیش از ۱۲ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد و به طور چشمگیری بر رویه روزانه کشاورزان مزارع کوچک در تولید غذا و آسایش شخصی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. این ابزار، همانند پیش‌بینی در لحظه، مجموعه نسبتا کاملی از متغییر‌ها را معرفی می‌کند.

پیش‌بینی آب و هوا در محدوده متوسط

پیش‌بینی آب و هوا در بازه زمانی از سه الی چهار روز تا دو هفته رخ می‌دهد. این روش معمولا برای تصمیمات استراتژیک ساده که برای برنامه‌ریزی و توسعه کشاورزی پیشرفته حیاتی هستند، ایجاد می‌شوند. هنگامی که این کار به درستی انجام نشود، پیامدهای نامطلوب شدیدی را برای کشاورزان در بر خواهد داشت.

پیش‌بینی بلند مدت آب و هوا

این پیش‌بینی آب و هوا به دلیل دوره اعتبار طولانی آن که از ده روز تا چهار هفته طول می‌کشد به این نام خوانده می‌شود و عمدتا برای تمایز از پیش‌بینی‌های معمولی استفاده می‌شود. این نوع پیش‌بینی معمولا فقط به متغیر‌های اساسی مانند دما و بارش محدود می‌شود. علاوه بر این، پیش‌بینی بلند مدت آب و هوا برای برنامه‌ریزی فصلی برای نوع محصول، توزیع مجدد ورودی به مزرعه، ترتیب برداشت و… استفاده می‌شود.
اپلیکیشن جریب، در بخش داشبورد، دارای اطلاعات جامعی از وضعیت آب و هوای باغ در اختیار کاربران قرا رمی‌دهد.
اپلیکیشن جریب، ابزاری برای مدیریت هوشمند کشاورزی است. با توجه به نقش پیش‌بینی آب و هوا در کشاورزی هوشمند، در داشبورد این اپلیکیشن، اطلاعات جامعی از وضعیت فعلی و پیش‌بینی آب و هوا برای باغات دیده می‌شود. این اطلاعات شامل وضعیت هوا، میزان بارش، جهت و سرعت باد، میزان رطوبت و غبار هوا، میدان دید، انواع هشدارهای آب و هوایی به همراه سرمازدگی و گرمازدگی و ... در اختیار کارشناسان و کشاورزان قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نرم‌افزار جریب، روی تصویر کلیک کنید.

چرا پیش‌بینی آب و هوا نقش مهمی در برنامه‌ریزی کشاورزی ایفا می‌کند؟

اهمیت هواشناسی در کشاورزی منحصر به افزایش تولید محصول، شکوفایی دام و درآمدزایی نیست. داده‌های هواشناسی و هشدارهای هواشناسی کاربردهای متنوعی برای کشاورزان دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

برنامه‌ریزی کوددهی با پیش‌بینی آب و هوا

کودها از ترکیب عناصر شیمیایی ساخته می‌شوند که برخی از آن‌ها نباید بلافاصله در معرض بارندگی قرار گیرند. در نتیجه با پیش‌بینی آب و هوا، کشاورزانی مانند شما می‌توانند بهترین زمان برای کود‌دهی به مزارع خود را بدانند. برای کوددهی، خاک نباید بیش از حد خشک تا مرطوب باشد. این همان کاری است که یک پیش‌بینی آب و هوای مناسب برای شما انجام می‌دهد.

کنترل آفات

یک تهدید مهم برای زمین‌های کشاورزی آفاتی هستند که به گیاهان حمله می‌کنند و روی عملکرد کلی آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارند. وزش باد می‌تواند آفات را از مکان‌های مجاور به مزرعه شما بیاورند. در نتیجه پیش‌بینی مناسب آب و هوا به شما در فهمیدن زمان هجوم آفات و زمان مناسب برای اجرای اقدامات کنترلی در راستای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن راهنمایی می‌کند. مدیریت ریسک با پیش‌بینی آب و هوا، یکی از مزایای هواشناسی کشاورزی است.

استفاده از انرژی‌های تجدید‌‌پذیر

کشاورزان مزراع کوچک از انرژی‌های تجدیدپذیر به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن آن‌ها و برای حداقل تأثیرات زیست‌محیطی استفاده می‌کنند. با این حال، برای استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر در مزرعه خود اعم از نیروی باد یا خورشید، نیاز به دقت بالا در پیش‌بینی آب و هوا دارید.

قابلیت کار میدانی

بعضی روزها برای انجام کار میدانی، مناسب‌تر از روز‌های دیگر هستند. به عنوان مثال، در روز‌های گرم کشت در خا‌ک‌های خشک کار دشواری است، در حالی که کار روی زمین‌های دارای رطوبت کافی به مراتب آسان‌تر است. این کارکرد توضیح می‌دهد که با استفاده از داده‌های دقیق هواشناسی میدانی از زمانی که نباید در زمین کار کنید مطلع می‌شود و همینطور به شما این امکان را می‌دهد که بهترین برنامه روزانه را برای کار میدانی داشته باشید. این یکی از کاربردی‌ترین مزایای هواشناسی کشاورزی است.

بهبود روش و برنامه‌ریزی آبیاری با پیش‌بینی آب و هوا

به دلیل اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوا و گرم شدن کره زمین، بدون زمان‌بندی مناسب برای آبیاری، امکان دارد تمام رطوبت خاک به علت تبخیر آب ناشی از دمای شدید و تابش خورشید یا دوره‌های طولانی خشکسالی از بین برود. این بدان معناست که پیش‌بینی مناسب آب و هوای می‌تواند شما را از تلاش بیهوده باز دارد، چرا که یکی از رویکردهای کشاورزی هوشمند، مدیریت اطلاعات آب و هوا برای دقت بیشتر  در آبیاری و کنترل محصولات تولیدی است.

کار با نرم‌افزار جریب را رایگان شروع کنید!

ثبت‌نام در اپلیکیشن جریب رایگان است. جریب محدودیتی روی سطح زیر کشت و تعداد باغ ندارد.

منابع

اشتراک‌گذاری :
Skype
Email
WhatsApp
Telegram
مقالات دیگر جریب را بخوانید!
علف‌های هرز مزرعه گندم

علف‌های هرز مزارع گندم

علف‌های هرز در مزارع گندم می‌توانند به‌شدت بر کیفیت و کمیت محصول تاثیر بگذارند. این گیاهان ناخواسته که به‌صورت خودرو در مزرعه رشد می‌کنند، منابع حیاتی مانند نور، آب و مواد غذایی را از گندم رقیب می‌گیرند و می‌توانند میزبان آفات و بیماری‌ها باشند. مهم‌ترین علف‌های هرز گندم شامل یولاف وحشی، جو وحشی یا جو موشی، جودره، چاودار وحشی، خونی واش، علف پشمکی، پنیرک، پیچک صحرایی، خاکشیر، خاکشیر تلخ، کیسه کشیش و دیگر علف‌های یک‌ساله هستند.

مطالعه >

آفات و بیماری‌های مزارع گندم

مزارع گندم با چالش‌های متعددی از جمله آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز روبرو هستند که می‌توانند بر عملکرد و کیفیت محصول تاثیر بگذارند. آفاتی مانند سن گندم، ملخ صحرایی و کرم خراط به بخش‌های هوایی و ریشه‌های گیاه حمله می‌کنند و موجب خسارت می‌شوند. بیماری‌هایی مانند زنگ گندم، سفیدک سطحی و بلایت فوزاریومی خوشه نیز باعث تخریب بافت‌های گیاهی و کاهش دانه‌های سالم می‌شوند.

مطالعه >
آشنایی با انواع انگور، روش های آبیاری و کنترل آفات تاکستان ها

روش‌های آبیاری و کنترل آفات انگور

انگور یکی از قدیمی‌ترین میوه‌هایی است که توسط انسان کشت شده و در اسطوره‌ها و کتاب‌های دینی کهن به آن اشاره شده است. تاریخچه کشت انگور به حدود ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد و از انگور وحشی خاور نزدیک و آمریکای شمالی نتیجه شده‌اند. انگور سرشار از مواد مغذی است و خواص بی‌شماری برای سلامتی دارد. از جمله این خواص می‌توان به تقویت سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به سرطان، کمک به کاهش سطح قند خون، بهبود سلامت چشم‌ها و استخوان‌ها اشاره کرد.

مطالعه >
برای ما پیام بگذارید.